tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Granül Keten Tohumu

KETEN GRANÜLÜ

Keten granülü, % 8 – 10 civarında sabit yağ içeren beraberinde % 34 oranda protein, % 40 oranında dietetik lif ve % 0,7 oranında sindirilebilir özellikte lignanlar bulunan, ısıl işlem görmemiş, yüksek teknolojili yöntemle elde edilmiş beslenme ürünüdür.
Keten granülü üretiminde, ısıl işlem uygulanmamış olmasına karşın, basınç altında bu doku parçalanıp ufalanır ve kaba olanları elenerek ayrılır, böylece granülün tahriş edici olması engellenirken, kabuk dokusunda bulunan lignanlar yararlanılabilir hale getirilir.

Keten granüllerinde vücudun optimal yararlanabileceği potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, bakır, çinko, selenyum ve boron gibi mineral bileşiklerinin oranı toplam %3 civarındadır.

Vitamin açısından zengin olan granüller, doğal ve aktif vitamin A  öncülü beta karoten, B – Kompleks ( B1, B2, B3, B6, B12, folik asit vb) ve E Vitamini ( aktif tokoferol ) taşır.

Yarı yarıya şişip çözünen ve çözünmeyen diyetetik liflerden oluşur. Proteinler ve lifler bir arada önemli ölçüde su bağlar ve jelleşir.

KETEN TOHUMUNA ALERJİSİ OLANLAR KULLANMAMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir