tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Toz Keten Tohumu

Üretim Tekniği: Isıl işlem olmaksızın mekanik yöntemle üretilmiştir.
İçindekiler: % 100 Keten Tohumu. 
Katkı maddesi ve koruyucu madde içermemektedir.
Saklama Koşulları: Ambalajı açtıktan sonra buzdolabı  koşullarında(+4 derece) saklayınız. Uzun süre ambalajında bekletmeyiniz.
Kullanım Şekli: Yoğurtla, sütle karıştırılarak ya da direk su ile tüketilebilir.  
Enerji ve Besin ÖgeleriYağı Azaltılmış 100 g
Enerji -kcal253,42
Protein28,89
Karbonhidrat12,37
Yağ9,82

% 8 – 10 civarında sabit yağ içeren beraberinde % 34 oranda protein, % 40 oranında dietetik lif ve % 0,7 oranında sindirilebilir özellikte lignanlar bulunan, ısıl işlem görmemiş, yüksek teknolojili yöntemle elde edilmiş beslenme ürünüdür.
Üretiminde, ısıl işlem uygulanmamış olmasına karşın, basınç altında bu doku parçalanıp ufalanır ve kaba olanları elenerek ayrılır, böylece granülün tahriş edici olması engellenirken, kabuk dokusunda bulunan lignanlar yararlanılabilir hale getirilir.

Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, bakır, çinko, selenyum ve boron gibi mineral bileşiklerinin oranı toplam %3 civarındadır.

Vitamin açısından zengin olan granüller, doğal Beta Karoten, B – Kompleks ( B1, B2, B3, B6, B12, folik asit vb) vitaminleri ve E Vitamini ( aktif tokoferol ) taşır.

Yarı yarıya şişip çözünen ve çözünmeyen diyetetik liflerden oluşur. Proteinler ve lifler bir arada önemli ölçüde su bağlar ve jelleşir.

KETEN TOHUMUNA ALERJİSİ OLANLAR KULLANMAMALIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir